عبارتند از آفتاب ایران اردیبهشت نمایشگاه

عبارتند از: آفتاب ایران اردیبهشت نمایشگاه نمایشگاه نمایشگاه کتاب تسهیلات تردد بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب اختصاص بن کتاب به طلاب

گت بلاگز اخبار پزشکی سلول‌های بالغ هم می‌توانند باعث گسترش سرطان شوند

پژوهشگران آمریکایی، تلاش دارند با جلوگیری از تکثیر سلول‌های بالغ، از گسترش سرطان در بدن جلوگیری کنند. 

سلول‌های بالغ هم می‌توانند باعث گسترش سرطان شوند

سلول های بالغ هم می توانند باعث گسترش سرطان شوند

عبارات مهم : سرطان زا

پژوهشگران آمریکایی، تلاش دارند با جلوگیری از تکثیر سلول های بالغ، از گسترش سرطان در بدن جلوگیری کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، سلول های بنیادی با وجود تقسیم سریع، یک منبع مهم سرطان هستند ولی پژوهشی تازه حاکی از این است که سلول های بالغ هم نقش مهمی در شروع سرطان دارند- یافته ای که ممکن است نحوه فکر دانشمندان را در مورد منشا این بیماری عوض کردن دهد.

سلول‌های بالغ هم می‌توانند باعث گسترش سرطان شوند

پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه “واشنگتن” (Washington University) در آمریکا فهمیده اند که سلول های بالغ، این توانایی را دارند که به سلول های بنیادی در حال تقسیم تبدیل شوند. درهر حال، هنگامی که سلول های قدیمی به اوضاع سلول های بنیادی بازمی گردند، می توانند حامل جهش هایی باشند که تا به امروز انباشته شده است اند و زمینه را جهت بعضی از این سلول ها فراهم کنند که به بافت سرطان زا تبدیل شوند.

“جیسون میلز” (Jason C. Mills,) ، محقق ارشد و استاد دانشکده پزشکی در زمینه دستگاه گوارش گفت: ما به عنوان دانشمند، توجه زیادی روی فهم نقش سلول های بنیادی در گسترش سرطان ها داشته ایم ولی هیچ توجهی به سلول های بالغ صورت نگرفته هست. به نظر می رسد هنگامی که سلول های بالغ به اوضاع سلول های بنیادی در حال تقسیم بازمی گردند، مشکلاتی به وجود می آید که می تواند به سرطان منجر شود.

پژوهشگران آمریکایی، تلاش دارند با جلوگیری از تکثیر سلول‌های بالغ، از گسترش سرطان در بدن جلوگیری کنند. 

این یافته ها که روی موش ها و سلول های معده انسان همچنین سوالاتی را راجع به چگونگی گریز سلول های سرطانی از درمان، پدید آورده است.

هدف زیاد درمان های سرطان، متوقف کردن رشد سرطان با استفاده از منع سلول ها از تقسیم سریع هست. معمولا، چنین درمان هایی، سلول های بنیادی را مورد حمله قرار می دهند ولی لزوما مانع بازگشت سلول های بالغ به اوضاع سلول های شبه بنیادی نمی شوند.

“مگان رادیک” (Megan Radyk)، نویسنده ارشد این پژوهش و دانشجوی فارغ التحصیل در آزمایشگاه “میلز” (Mills) گفت: در درمان سرطان، سلول های بنیادی نشانه قرار می گیرند، لیکن سلول های بنیادی زیاد تقسیم می شوند، ولی اگر سلوهای بالغ، جهت درمان بافت های آسیب دیده به کار گرفته شوند، این درمان ها مسئله مهم را حل نخواهند کرد. اگر سرطان عود کند، ممکن است علت آن، عدم برخورد با سلول های بالغ مهم باشد که واکنش‌ها سلول های شبه بنیادی را به دست آورده اند. این عنوان می تواند به ضایعات سرطان زا و احتمالا سرطان منجر شود.

سلول‌های بالغ هم می‌توانند باعث گسترش سرطان شوند

پژوهشگران با مطالعه روی موش هایی با آسیب روی پوشش معده، مانع فراخوانی سلول های بنیادی جهت کمک به بافت آسیب دیده شدند.

آنها روی معده تمرکز کردند لیکن “جیسون میلز”، مدیر مرکز بیماریهای گوارشی در دانشگاه واشنگتن است و اینکه آناتومی معده، تشخیص سلول های بنیادی از سلول های بالغ که وظایف خاصی را انجام می دهند، ساده تر می سازد.

پژوهشگران آمریکایی، تلاش دارند با جلوگیری از تکثیر سلول‌های بالغ، از گسترش سرطان در بدن جلوگیری کنند. 

در آزمایش روی موشها، حتی بدون سلول های بنیادی، سرطان پیشرفت داشت لیکن سلول های بالغ معده به اوضاع سلول بنیادی بازگشتند تا بافت آسیب دیده را ترمیم کنند.

پژوهشگران با تحلیل نمونه های بافت 10 بیمار مبتلا به سرطان معده، متوجه شدند همان سلول های بالغ در معده به اوضاع یک شبه سلول بنیادی عوض کردن یافتند و تقسیم سریع را شروع کردند.

سلول‌های بالغ هم می‌توانند باعث گسترش سرطان شوند

اکنون، آزمایشگاه “میلز” در تلاش جهت شناسایی داروهایی است که ممکن است با پیشگیری از تکثیر و تقسیم سلول های بالغ، شرایط سرطان زا را متوقف کنند.

به گفته پژوهشگران آزمایشگاه “میلز”، دانستن این عنوان که این سلول ها، به زیاد کردن خطر مبتلا شدن به سرطان منجر می شوند، ممکن است یاری کند داروهایی را جهت حفظ سلول های بالغ از تقسیم و تکثیر سریع پیدا کنیم. این عنوان ممکن است در پیشگیری سرطان نه تنها در معده و دستگاه گوارش بلکه در سرتاسر بدن، مهم باشد.

این پژوهش به صورت آنلاین در مجله “گوارش شناسی”” (Gastroenterology) انتشار یافته است

واژه های کلیدی: سرطان زا | سرطان معده | آزمایشگاه | پیشگیری سرطان | سلول های بنیادی | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs