عبارتند از آفتاب ایران اردیبهشت نمایشگاه

عبارتند از: آفتاب ایران اردیبهشت نمایشگاه نمایشگاه نمایشگاه کتاب تسهیلات تردد بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب اختصاص بن کتاب به طلاب

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی حقوق تمام ملت به وسیله حاکمیت رعایت شود / الهه کولایی

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: حکومت ها باید از شرایط فردمحور به مردم‌محوری روی بیاورند. چه مردم رای بدهند و چه نه؛ چه در راهپیمایی باشند و چه نه، باید حق‌شان برآ

حقوق تمام ملت به وسیله حاکمیت رعایت شود / الهه کولایی

الهه کولایی: حقوق تمام ملت به وسیله حاکمیت رعایت شود

عبارات مهم : ایران

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: حکومت ها باید از شرایط فردمحور به مردم محوری روی بیاورند. چه مردم رای بدهند و چه نه؛ چه در راهپیمایی باشند و چه نه، باید حق ارزش برآورده شود، تا شکاف دولت و ملت کم شود.

به گزارش ایسنا، الهه کولایی در نشست «انقلاب اسلامی و چشم انداز پیشِ رو» که به همت حزب اتحاد ملت برگزار شده است بود، با اشاره به شاخصه های انقلاب و جامعه کشور عزیزمان ایران اظهار کرد: جامعه کشور عزیزمان ایران ده ها سال است که در پروسه جهانی شدن قرار گرفته هست. ما ملتی هستیم که روحیه قابل توصیف و تبیینی داریم. به همین علت کلونی های فرهنگی خارج از کشور از این فرهنگ دور نشده اند.

حقوق تمام ملت به وسیله حاکمیت رعایت شود / الهه کولایی

وی ادامه داد: جهت بررسی مباحث امروز بیش از هر چیز شاخصه های جامعه ایران، عادات، ذهنیات و تصورات را باید بشناسیم. این شاخصه ها می تواند از عنصرهای قدرت جهت هر جامعه دیگری هم باشد. از این رو کمابیش خودمان را باید با جامعه های دیگر مقایسه و در سطح اجتماعی و نقش دولت در شکل گیری نگرش ها و رفتارهای اجتماعی صحبت کنیم. باید به مسائلی که باعث تغیرات اجتماعی می شود توجه کرد.

کولایی با بیان این که «ما جزو یکی از بین المللی ترین کشورهای دنیا هستیم»، گفت: در تحلیل های خود نسبت به این عنوان کم توجه هستیم. فکر می کنم هنگامی که راجع به انقلاب و نظر مردم راجع به انقلاب صحبت می کنیم، باید به همه این مباحث توجه کنیم. در راهپیمایی ۲۲ بهمن دیدیم که بعضی مردم تاکید داشتند بگویند با وجود مخالفت با سیاست مسئولین جهت احیای آرزوی بزرگ های انقلاب آمده اند.

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: حکومت ها باید از شرایط فردمحور به مردم‌محوری روی بیاورند. چه مردم رای بدهند و چه نه؛ چه در راهپیمایی باشند و چه نه، باید حق‌شان برآ

این استاد دانشگاه افزود: در وقت وقوع انقلاب چه قدر ما می دانستیم که چه چیزی را می خواهیم؟ فقط می دانستیم چه چیزهایی را نمی خواهیم. نظام موجود را نمی خواستیم. در این میان باید به مجموعه ای از حقوق ملت و وظیفه دولت توجه خاص داشته باشیم. ما در تعریف این پدیده ها باید به واقعیاتی که در جوامع بشری وجود دارد، توجه کنیم. یک روشنفکر لبنانی کتابی نوشته به نام خاورمیانه، دموکراسی بدون دموکرات ها. می توانیم دموکراسی را بدون دموکرات ها تصور کنیم؟ جامعه ای که فرهنگ مدنی در آن توسعه پیدا نکرده و امنیتی هست. بنا بر این باید تصویر واقعی از جامعه داشته باشیم.

کولایی یادآور شد: ما از عوض کردن نسلی گذشته ایم و دچار شکاف نسلی شدیم. آیا این تغییرات باعث می شود، آرزوی بزرگ های انقلاب عوض شود؟ بعضی ها حاضر نیستند باور کنند سرشت روابط عوض کردن کرده و بدون کنترل مردم باید به اقناع آنها روی آورد. فراموش نکنیم که ما با پدیده جهانی شدن رو به رو هستیم. آیا می شود از ابزار مکانیکی برابر این موج استفاده کرد؟

وی سپس گفت: گروهی می خواهند بدون توجه به باورها و خواستگاه، پدیده ای را وارد جامعه کنند، مثل ترجمه قوانین. ما می گوییم هنجارپذیری و انتقال ارزش ها در طول وقت رخ می دهد. بحث این است که آیا می شود اجبار و الزام را جهت موازین قانونی و دینی استفاده کرد؟

حقوق تمام ملت به وسیله حاکمیت رعایت شود / الهه کولایی

کولایی با بیان این که «باید دید چالش های انقلاب چیست»، گفت: ما این همه دانشگاه تاسیس و دانشجو تربیت کردیم. کجا از آنها استفاده کردیم؟ موسسه دیده بان آینده صد چالش را لیست کرده هست. جامعه شناسان، معماران و متخصصان انبوهی از چالش ها را در شهرداری ایجاد کردند ولی از آنها استفاده نمی شود. اینها واقعیاتی است که جامعه کشور عزیزمان ایران با آن رو به رو شده است هست. ما نمی توانیم چالش های موجود در جامعه را عوض کردن دهیم. شوروی این کار را کرد. اگر این چالش ها دیده نشود دیر یا سریع جامعه خود با آن رو به رو می شود.

این فعال سیاسی گفت: ساختار معیوب اقتصادی دولتی یعنی رانت، رانت یعنی فساد. این همان موضوعی است که شوروی را از درون پوساند. ظرف ۱۰ سال این ابرقدرت از بین رفت. ساختار اقتصادی معیوب، مسئله آب، آموزش و ارجاع نخبگان به خارج از کشور، ناامیدی که بزرگ ترین ترساندن جهت جامعه ایرانی هست، مسئله افت سرمایه اجتماعی و بحران ریزگردها از جمله چالش های امروز ما است.

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: حکومت ها باید از شرایط فردمحور به مردم‌محوری روی بیاورند. چه مردم رای بدهند و چه نه؛ چه در راهپیمایی باشند و چه نه، باید حق‌شان برآ

وی در ادامه با اشاره به اعتراضات دی ماه گذشته گفت: آیا امکان تبدیل این ترساندن به وقت وجود دارد؟ من در راهپیمایی ۲۲ انقلاب می دیدم زیاد حاضران همان هایی هستند که فشار اقتصادی دارند ولی جهت انقلاب می آیند. مفهومش تایید سیاست های مردها نیست. معنایش تایید آرزوی بزرگ های انقلاب هست. در این راستا باید تلاش مردم دیگر جهت اصلاح شرایط را ببینیم. ما تنها ملتی نیستیم که با این پرسشها رو به رو هستیم. ما نمی توانیم به مباحث منطقه ای و نقش تحولات سیاست خارجی بی تفاوت باشیم.

کولایی همچنین افزود: جهت استمرار هژمونی جمهوری اسلامی چه وقت هایی وجود دارد؟ آرزوی بزرگ هایی که ما در انقلاب اسلامی داشتیم این بود که پیوند اسلامی در سیاست یک محافظ جهت عدم شکل گیری فساد و تبعیض بود که دیدیم این چنین نشد.

حقوق تمام ملت به وسیله حاکمیت رعایت شود / الهه کولایی

کولایی در بخشی از این برنامه با اشاره به تجربه کشور گرجستان در مبارزه با فساد گفت: متخلفان دستگیر شدند، نظام اداری را بازتعریف و براق کردند. فعالیت احزاب را براق کردند. اطلاعات را در اختیار مردم قرار دادند. در برنامه های مبارزه با فساد نقش رسانه ها بسیار مهم بود. تقویت فعالیت سمن ها و زیاد کردن شبکه های تلویزیونی از جمله فعالیت ها بوده هست. اگر در حوزه سیاست اراده مبارزه با فساد شکل بگیرد، خیلی کارها می شود انجام داد.

وی در پاسخ به پرسش یکی از حاضران گفت: در بین همه مردم دنیا نظرات مختلفی وجود دارد. حکومت هایی موفق هستند که مطالبات همه مردم را برآورده کنند. خیلی از مردم هم پای صندوق رای نیامدند. حکومت ها باید از شرایط فردمحور به مردم محوری روی بیاورند؛ چه مردم رای بدهند و چه نه؛ چه در راهپیمایی باشند و چه نه، حقشان برآورده شود تا شکاف دولت و ملت کم شود.

واژه های کلیدی: ایران | سیاست | اسلامی | انقلاب | ایرانی | استفاده | راهپیمایی | انقلاب اسلامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs